Wełna to najczęściej używane włókno zwierzęce na świecie. Wykorzystuje się ją zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i wnętrzarskim do wyrobu tkanin i dzianin. Materiał ten idealnie sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym, ale nie tylko.

 

Czym dokładnie jest wełna?

 

Wełna to sierść pokrywająca zwierzęta – na przykład owce. Runo chroni zwierzę przed zimnem zachowując się jak izolator. To, co używamy pod nazwą „wełna” jest martwą częścią runa. Jego żywa część znajduje się w naskórku. Co ważne, strzyżenie nie boli zwierząt, a przynajmniej nie powinno.

 

Budowa włókna

 

Włókno wełny składa się z trzech warstw. Zewnętrzna, zwana naskórkiem, składa się z komórek ułożonych jak nachodzące na siebie łuski. Łuski przylegają do siebie, co powoduje, że włókna wełniane łatwo prząść. Druga warstwa, kora, zbudowana jest z długich, owalnych komórek. Od ułożenia tych komórek zależy karbowanie wełny. One też dają wełnie wytrzymałość i elastyczność. Wewnętrzna warstwa, zwana trzonem, to gąbczaste komórki z kieszonkami. Niektóre gatunki owiec, mają więcej tej wewnętrznej warstwy we włóknie. Im go więcej, tym włókno bardziej szorstkie.

wełna

Logo Woolmark jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Oznaczone nim produkty składają się w 100% z wełny, która ma być najwyższej jakości. Znak handlowy należy do The Woolmark Company zrzeszającej ponad 24 000 hodowców. To, że jakiś produkt nie jest oznaczony logo Woolmark, nie musi oznaczać jego niższej jakości, a jedynie, że hodowca nie jest zrzeszony.

Zalety

 

+ termoizolacyjność – wełniane materiały działają jak runo owiec – zatrzymują ciepło, im więcej wełny w składzie, tym cieplejsza tkanina/dzianina;

+ oddychanie – przepuszcza powietrze w odpowiednich ilościach, dlatego nie da się w niej „ukisić” jak w materiałach syntetycznych;

+ elastyczność – wełna mało się gniecie i marszczy, ubrania z niej wykonane są także dosyć odporne na uszkodzenia;

+ higroskopijność – wełna może pochłonąć sporo wilgoci i wciąż nie dawać  nieprzyjemnego wrażenia;

+ kolorystyka – włokna wełny łatwo i głęboko absorbują różne barwniki, dzięki czemu dostępne są w praktycznie wszystkich kolorach;

+ ogniooporność – wysoka zawartość azotu i wody we włóknach sprawiają, że wełna trudno się zapala. To dlatego wełniane koce są używane przez straż pożarną;

Wady

 

– uwielbiają ją mole – może je nawet przyciągać do szafy, a to przez jej zwierzęce pochodzenie;

– wymaga odpowiedniej pielęgnacji, inaczej łatwo ją zniszczyć;

– chłonie zapachy – zwłaszcza smażenia, dlatego płaszczy nie powinno się zostawiać na wierzchu;

„gryzie” – wełna niższej jakości może mechanicznie podrażniać skórę;

– wysoka cena – im więcej wełny w składzie, tym wyższa cena;

– mechaci się – trzeba regularnie usuwać zmechacenia;

– może uczulać – patrz niżej;

wełna

Rodzaje wełny

Kaszmir

 

Kaszmir, który wziął swą nazwę od regionu w Indiach, to wyjątkowo puszysta i miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich. Włókna wełny kaszmirskiej są bardzo cienkie i to one zapewniają jej puszystość. Zazwyczaj występuje w kolorze szarym lub białym. Z kaszmiru powstają swetry, szale i czapki.

Angora i moher

 

Angora produkowana jest z wełny królików angorskich, a moher z wełny kóz angorskich.  Obie tkaniny są bardzo puszyste. Angora jest miękka i jedwabista, najczęściej robi się z niej swetry. Moher jest lekko połyskujący, łatwo się farbuje, ale też się mechaci. Służy zazwyczaj do wyrobu swetrów i nakryć głowy.

Wełna merynoska

 

Wełna merynoska to lekka i miękka wełna owiec zwanych merynosami. Przez funkcjonowanie w trudnych warunkach owce wykształciły specyficzne runo, które umożliwia prztrwanie w zmieniających się warunkach. W lecie runo chroni przed przegrzaniem, a w zimie przed niską temperaturą.

 

Alpaka

 

Alpaka to błyszcząca, miękka i wytrzymała tkanina z wełny peruwiańskich lam. Różni się od zwykłej wełny owczej, ponieważ zawiera mniej lanoliny (przez co jest hypoalergiczna) i jest znacznie bardziej rozciągliwa. Najczęściej używana jest do szycia mundurów i męskich okryć wierzchnich.

wełna

Pielęgnacja

 

Odpowiednio pielęgnowana wełna posłuży bardzo długo. Dlatego bardzo ważne jest uważne czytanie metki. Niektóre wyroby wełniane można prać tylko chemicznie w pralni, najczęściej jednak zalecane jest na metce pranie ręczne, rzadziej w pralce na programie do wełny (temperatura max 30 stopni – w wyższej wełna się skurczy). Wełna źle reaguje na silne detergenty, trzeba więc używać specjalnych płynów do prania wełny lub wełny i jedwabiu. Materiał ten nie lubi też zmian temperatur, dlatego należy prać i płukać w podobnej temperaturze. Prać należy delikatnie – ugniatać, nie pocierać. Prasowania najlepiej unikać, a jeśli już musisz to na najniższej temperaturze i przez szmatkę. Jeśli nie będziesz przestrzegać powyższych wskazówek, wełna ulegnie spilśnieniu (inaczej sfilcuje się), czyli zrobi się zbita i twarda.

Gdzie kupić wełniane ubrania wysokiej jakości?

 

  • Sobora – w kolekcji Business polska marka ma zarówno spodnie i marynarki, jak i sukienki. Do wyboru są ubrania z mieszanki wełny i jedwabiu oraz z mieszanki wełny z innymi włóknami. Rewelacyjne ceny za jakość, jaka dostajemy.
  • Monika Kamińska – blogerka, która założyła markę odzieżową wybiła się klasycznymi sukienkami z cool wool. Aktualnie ma w ofercie zarówno gotowe wzory – sukienki, spodnie, marynarki i koszula, jak i szycie na miarę. Z usługi tej mozna skorzystać w butiku przy Niecałej 7 w Warszawie. Ceny wysokie, ale jakość też.
  • Cos – w sklepie internetowym marka ta oferuje sporo ubrań z naturalnych tkanin, jak właśnie wełna. Ceny są bardzo przystępne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to sklep sieciowy.
  • Massimo Dutti – w butikach, jak i w sklepie online tej marki można dostać wełniane spodnie w dobrych cenach.
  • H&M Premium – sieciówka ta oprócz ubrań w niskich cenach ma także dział premium, w którym znajdziemy wełniane płaszcze, swetry i spodnie oraz jedwabne koszule. Ceny są odpowiednie do jakości użytych materiałów.
Uczulenie na wełnę

 

Według specjalistów prawdziwe reakcje alergiczne na wełnę są raczej rzadkie. Często podrażnienie skóry przez włókna wełny lub barwniki czy inne substancje chemiczne zastosowane w produkcji materiału mylnie traktuje się jako objawy uczulenia. Objawy alergii:

– podrażnienie oczu: przekrwienie, swędzenie, opuchlizna powiek;

– podrażnienie nosa: katar, kichanie;

– kaszel, a nawet problemy z oddychaniem.

Głównym alergenem wełny jest lanolina. Jeśli chcesz mieć pewność, czy masz alergię wykonaj badanie IgE sp. K20, czyli ilościowe, chemiluminescencyjne oznaczenie in vitro w surowicy krwi przeciwciał Immunoglobuliny E specyficznych w stosunku do alergenów wełny.

Mam nadzieję, że wełna na stałe trafi to Twojej szafy!

 

Polub, bo warto :)