Tilda Swinton jest postacią wyjątkową – łamie zasady na ekranie, czerwonym dywanie, w życiu. Jej nietypowa uroda inspiruje nie tylko twórców filmowych, ale także ludzi świata mody i sztuki. Trudno się więc dziwić, że muza stała się ikoną.

 

Tilda Swinton, a właściwie Katherine Matilda Swinton, urodziła się w 1960 roku w Szkocji. Dzieciństwo spędziła w zamku należącym do jej rodziny od kilkuset lat. Ukończyła socjologię i politologię na Uniwersytecie Cambridge. W teatrze zaczęła grać w czasie studiów, później dołączyła do prestiżowego Royal Shakespeare Company, ostatecznie jednak wybrała kino. Była żoną szkockiego pisarza i malarza Johna Byrne’a, z którym ma bliźnięta. Od 2004 związana jest z osiemnaście lat młodszym malarzem Sandro Koppem. Z ciekawostek: jej naturalny kolor włosów to rudy.

 

Na ekranie: kameleon

 

Tilda Swinton debiutowała w 1986 w filmie  Caravaggio Dereka Jarmana. Nawiązała niecodzienną relację z homoseksualnym reżyserem. Wystąpiła w kolejnych jego filmach, za rolę w Edwardzie II otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Po śmierci Jarmana wycofała się z życia publicznego na dwa lata. Z filmów mniej komercyjnych na uwagę zasługuje Orlando Sally Potter, w którym Tilda miała rolę męską – tytułowego Orlando. Projekt ten był okazją do wyrażenia jej fascynacji androgynicznością. Z czasem Swinton zaczęła grać w bardziej kasowych produkcjach. Wystąpiła z Leonardo Dicaprio w Niebiańskiej plaży, z Tomem Cruisem w Vanilla Sky, zagrała też Białą Czarownicę w Opowieściach z Narni.

tilda-swinton-role

 

W 2008 roku Tilda otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Karen Crowder w filmie Michael Clayton. W tym samym roku wystąpiła jako Elizabeth Abbott w Ciekawym przypadku Benjamina Buttona u boku Brada Pitta oraz zagrała tytułową rolę w Julii, która miała premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ważnym punktem w karierze aktorskiej Swinton jest obraz Musimy porozmawiać o Kevinie. Aktorka wciela się tam w postać poddawanej próbie matki – za tą kreację została nominowana do nagrody IFTA, BIFA, BAFTA, Międzynarodowej Nagrody AACTA, Europejskiej Nagrody Filmowej , Critic’s Choise Award i otrzymała Złoty Glob. W każdym z  filmów Tilda Swinton wygląda inaczej. W Tylko kochankowie przeżyją staje się białowłosą wampirzycą Eve, w Snowpiercer gra nieatrakcyjną Mason, w Grand Budapest Hotel jest nie do poznania jako starsza Madame D. Role, które wybiera są niezwykle zróżnicowane, a ona sama jest niczym kameleon. Według mnie najbardziej pasującą do niej jest drugoplanowa rola anioła Gabriela w filmie Constantine. Ta postać ma w sobie cechy zarówno męskie, jak i kobiece, nie wiadomo, czy nie ma płci, czy jest hermafrodytą. Idealnie wpisuje się to w androgyniczną urodę i – jak zaraz pokażę – styl Tildy.

tulda-swinton-constantine

 

Na czerwonym dywanie: androgyne

 

Tilda nie ogranicza się wyłącznie do aktorstwa, bliska jest jej również moda. Jej styl mocno czerpie z mody męskiej. Na czerwonym dywanie często pojawia się w garniturze. Nie nosi wtedy żadnej biżuterii, a włosy zaczesuje na bok jak angielski dżentelmen. Całość stylizacji aktorka przełamuje kobiecymi akcentami – szpilkami, dekoltem w literę „V”, czasem podkreśli usta. Angrogyniczny look Tildy zachwycił duński duet Viktor & Rolf. Projektanci zaprosili muzę do współpracy, czego efektem był One Woman Show w 2003 roku. Swinton uczestniczyła w nim jako modelka. Otworzyła pokaz – oczywiście ubrana w garnitur. Nie odstawała z dwóch powodów. Po pierwsze ma prawie 180 centymetrów wzrostu. Po drugie – modelki były ucharakteryzowane na kopie Tildy, a prezentowane ubrania inspirowane jej stylem.

Tilda SwintonNie zawsze Swinton sięga po garnitur, czasem pozwala sobie na coś bardziej kobiecego – suknie. Jednak i tu obserwowalny jest pewien standard. Jeśli suknie, to zawsze kolumnowe, z syrenim ogonem. Dzięki wysokiemu wzrostowi prezentuje się w nich bardzo efektownie. Taki krój – zwężany na dole i z zaznaczoną talią – nadaje kształtu jej prostej sylwetce. Aby nie było jednak zbyt kobieco, gwiazda dla równowagi podkreśla mocniej ramiona, często dodaje do sukni marynarkę. Do tego typu stylizacji nie nosi już grzecznie zaczesanej fryzury, a rozwiane, wręcz rozwichrzone włosy.

tilda-swinton-suknie-kolumnowe

Aktorka ma też najwyraźniej swojego ulubionego projektanta, Haidera Ackermanna.  Na czerwonym dywanie często pokazuje się w jego charakterystycznych kreacjach. Projekty Ackermanna są nowoczesne, mieszają opływowość z kanciastością,  wiele z nich mogłoby być noszone zarówno przez kobiety, jak mężczyzn – idealnie wpisują się w androgyniczny styl Swinton. Najnowszy film Tildy – Dr Strange – ma w Polsce premierę 26 października. Ja już kupiłam bilety do kina.

Polub, bo warto :)