Przedświąteczna organizacja jest dobrym sposobem na stworzenie wspaniałych Świąt, uniknięcie multum stresu i zaoszczędzenie masy czasu. Poznaj moje patenty i pobierz darmowy pdf.

Święta to wyjątkowy czas, nie tylko ze względów religijnych. To czas rodzinnych spotkań, odpoczynku od pracy, mniejszej lub większej kulinarnej rozpusty. Warunkiem jest jednak odpowiednia organizacja, która pozwala spędzić Święta, rodzinnie, błogo i syto. Inaczej możemy skończyć w bałaganie, z pustą lodówką, frustracją, a nawet kłótnią.

Przedświąteczna organizacja – najważniejsze zasady

Zachować spokój – najgorsze, co można zrobić mając mało czasu, to panikowanie. Albo złoszczenie się. Grunt to opanować wszelkie emocje, zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Tak, te pozytywne też. Bo jak damy się ponieść ekscytacji i ułańskiej fantazji, to chaos gwarantowany. Trzeba siąść i gruntowanie przemyśleć plan działania, by wykonać wszystkie niezbędne przygotowania w określonym czasie. Dlatego najpierw bierzemy głęboki oddech.

Robić wszystko z wyprzedzeniem – nie odkrywam tu Ameryki, ale taka jest prawda. Wszystko, co tylko się da najlepiej zaplanować i zrobić z możliwie sporym wyprzedzeniem. Doba ma tylko 24h, a my nie jesteśmy robotami – nie oszukujmy się, że fajne Święta przygotujemy w dwa dni. Trzeba być realistą i zawsze dostosować zamiary do możliwości i sił, jakie mamy, a nie porywać się z motyką na słońce.

Przedświąteczna organizacja

Wszystko rozpisać – tak, wiem, że jestem nudna z tym rozpisywaniem, ale ono po prostu działa! Najpierw robimy listę ogólną, taką, na której spisujemy nasze główne „duże” zadania, np. przygotować kolację wigilijną na 10 osób. Następnie rozbijamy je na zadania mniejsze, a te na jeszcze mniejsze. Potem porządkujemy je według kolejności w  jakiej  powinny być zrobione. Łatwiej bowiem działać, wiedząc dokładnie, co i jak mamy zrobić.

 Zobacz też: Darmowe plakaty, które stworzą świąteczny klimat w Twoim domu

Odpowiednia kolejność – zaraz po rozpisaniu to klucz do sukcesu! Sęk w tym, by najpierw wykonać zadania najważniejsze, takie bez których nasz projekt, czyli w tym przypadku super Święta, nie może się obejść. Bez ugotowanych potraw kolacja wigilijna się nie odbędzie, ale jeśli nie zdążysz uprać firanek, to nic się nie stanie. To jak z wypełnianiem słoika kamieniami – gdy najpierw nasypiesz małych, duże już się nie zmieszczą.

Przedświąteczna organizacja

PDF do świątecznej organizacji

To też ważne:

Nie być Zosią Samosią – jeśli wszystko robisz sama, to natychmiast przestań! Zaoranie się to nienajlepszy pomysł. Zaangażuj innych w przygotowania, w końcu oni też będą siedzieć przy świątecznym stole. Mąż/narzeczony/partner też ma ręce i może robić zakupy/sprzątać/gotować i w czymś Cię odciążyć. Jeśli masz dzieci, to one też niech ruszą pupki. Zaproszeni goście także powinni coś przywieźć, a nie przyjeżdżać na gotowe.

Nauczyć się odpuszczać – gwarantuję, że nic złego się nie stanie, jeśli nie umyjesz na Święta okien. Jezus się nie obrazi. Nie musisz mieć na stole dwunastu potraw, czterema też wszyscy się najedzą. Nie musisz klepać pierogów własnoręcznie, kupne też będą zjadliwe. Serio. Odpuść sobie spięcie-napięcie. Nie musisz być perfekcyjną panią domu i nikomu imponować, nawet złośliwej teściowej. Jej szczególnie nie musisz.

Pobieranie

Pdf do druku jest do pobrania za darmo. Bombowo, co?

Grafiki służą do prywatnego użytku. Nie wolno ich sprzedawać.

Aby pobrać plik, należy kliknąć na guzik z linkiem powyżej

Do drukowania wystarczy zwykła, domowa drukarka

Daj znać w komentarzu, jak idą Twoje przygotowania do Świąt

Buziaki!

Polub, bo warto :)