Potrzebna Ci ozdobna czcionka do zaproszeń na komunię lub chrzest? A może szukasz pięknej czcionki do zaproszeń ślubnych? Jak wybierać to te najładniejsze! :) I takie, które są rzadziej używane i przez to bardziej unikalne. Poniżej lista aż trzydziestu wyselekcjonowanych czcionek.

Zaproszenia na ślub, komunię, czy chrzest można z powodzeniem zaprojektować samemu. Odpowiednia ozdobna czcionka z pewnością doda dekoracyjności i wyjątkowości naszemu projektowi. Gdy wybieramy czcionki do zaproszeń, pamiętajmy o kilku sprawach:

ozdobna czcionka powinna być czytelna – wygląd jest istotny, ale funkcjonalność jest najważniejsza. Czcionki ozdobne często przypominają ręczne pismo, a co za tym idzie mają różną czytelność. Zanim zdecydujemy się na dany krój pisma popatrzmy, czy łatwo go odczytać. To, co nam się podoba, może być dla niektórych nieczytelne. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj kilka różnych osób.

ozdobna czcionka nie powinna być nadużywana – całe zaproszenie nie może być napisane dekoracyjną czcionką. Co za dużo, to niezdrowo. A tak serio: czcionki ozdobne są wymyślne i zwracają uwagę, dlatego najlepiej użyć ich wybiórczo do podkreślenia fragmentów zaproszenia. Tytułowe „Zaproszenie”, imiona państwa młodych lub data wydarzenia niech będą ozdobne, a reszta tekstu prostsza.

czcionki trzeba odpowiednio łączyć – dobieranie do siebie czcionek to wyższa szkoła jazdy, przez niektórych uznawana za sztukę. Nie należy się jednak zniechęcać! Jest kilka zasad, które dobrze przestrzegać. Na przykład nie łączy się dwóch ozdobnych czcionek. Do wymyślnej czcionki z zawijasami dobierzmy prostą. Na stronie fontpair.co znajdziesz różne przykładowe połączenia fontów.

ozdobna czcionka musi mieć polskie znaki – jeśli nie ma, to trzeba ją odrzucić. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu: w zaproszeniu nie możesz dać „a” zamiast „ą”, czy „z” zamiast „ż” itd. „Zaneta i Lukasz zapaszaja na swoj slub” – tekst bez polskich znaków jest po prostu nieczytelny. I wygląda źle! Dlatego każda ozdobna czcionka do zaproszeń w poniższym zestawieniu Top 30 ma polskie znaki.

Najładniejsze ozdobne czcionki do zaproszeń z polskimi znakami:

Miniporadnik zaproszeniowy

Co powinno znaleźć się w zaproszeniu?

Ozdobna czcionka i inne bajery to część wykończeniowa. Zanim odpłyniemy nad projektem sprawdźmy, czy znajdują się w nim: kto zaprasza, kogo zaprasza, data  i godzina wydarzenia, dokładny adres i opcjonalna – choć zalecana – prośba o potwierdzenie obecności, czyli RSVP. Jeśli decydujemy się na to ostatnie, musimy też zamieścić datę, do której życzymy sobie tego potwierdzenia oraz dane kontaktowe do nas – numer telefonu i ewentualnie adres email.

Kiedy zapraszać?

Nie wypada zapraszać później niż miesiąc przed, to absolutne minimum. Przyjmuje się jednak, że najlepiej robić to trzy miesiące przed wydarzeniem. W przypadku ślubu dobrze jest wstępnie przekazać zaproszenie telefonicznie na sześć miesięcy przed ceremonią. Przy komunii i chrzcie od wyznaczenia daty do samej uroczystości upływa znacznie mniej czasu, więc nie trzeba z tak znacznym wyprzedzeniem informować gości. Oczywiście zawsze dzwonimy, zanim do kogoś się wybierzemy.

Osobiście czy pocztą?

Najlepiej osobiście, choć są od tego wyjątki. Rodzicom, dziadkom, chrzestnym, starszym członkom rodziny, a także rodzeństwu i bliskim przyjaciołom zawsze należy wręczyć zaproszenia osobiście. Pocztą możemy wysłać zaproszenia gościom mieszkającym zagranicą lub wyjątkowo daleko (powyżej 400 km), a także wtedy, gdy jesteśmy osobami niepełnosprawnymi. Ogromnym faux-pas jest wysyłanie zaproszeń na ślub osobom z tej samej miejscowości.

Która ozdobna czcionka do zaproszeń najbardziej podoba się Tobie?

Polub, bo warto :)