Szary to jeden z najbardziej niedocenianych kolorów. Wcale nie musi być nudny czy nijaki. Do wyboru mamy co najmniej kilkanaście odcieni. Na początek kolor gołębi.

 

Kolor gołębi, czyli jaki?

 

Kolor gołębi może być trudny do zidentyfikowania. Gołębie przecież są różne ;). Coś jednak w tym jest, bo definicje tego koloru pokrywają się jedynie częściowo. Słownik PWN podaje, że gołębi to „jasnopopielaty z odcieniem niebieskawym”, zaś Dictionary.com za gołębi (ang. dove color) uznaje „ciepły szary z domieszką fioletu lub różu”. Polska definicja podkreśla jasność i chłodny ton koloru gołębiego, angielska zaś nie wspomina o poziomie jasności, a tonację wskazuje bardziej ciepłą. Przypomnę: fiolet = niebieski + żółty, róż = czerwony + biały. Żółty i czerwony to barwy ciepłe, fiolet i róż są zatem cieplejsze niż czysty niebieski.

Sięgnijmy jeszcze do słynnej skali kolorów Pantone, czyli opracowanego przez tą amerykańską firmę wzornika barw. Pod nazwą „dove” odnajdujemy średni odcień szarości z wyraźną nutą fioletu. Pantone wyróżnia też drugi odcień „turtledove” (dosłownie „turkawka”, czyli gatunek gołębia), który jest jaśniejszy i jeszcze cieplejszy. Uznajmy zatem, że kolor gołębi to jasny do średniego odcień szarego z nutą niebieską lub fioletową. Ostatecznie otrzymujemy więc cztery wariacje – ciepły jasnoszary, chłodny jasnoszary, ciepły średni szary, chłodny średni szary.

kolor-golebi-odcienie-pantone

Dla kogo? Do czego?

Polub, bo warto :)