Szary to jeden z najbardziej niedocenianych kolorów. Wcale nie musi być nudny czy nijaki. Do wyboru mamy co najmniej kilkanaście odcieni. Na początek kolor gołębi.

 

Kolor gołębi, czyli jaki?

 

Kolor gołębi może być trudny do zidentyfikowania. Gołębie przecież są różne ;). Coś jednak w tym jest, bo definicje tego koloru pokrywają się jedynie częściowo. Słownik PWN podaje, że gołębi to „jasnopopielaty z odcieniem niebieskawym”, zaś Dictionary.com za gołębi (ang. dove color) uznaje „ciepły szary z domieszką fioletu lub różu”. Polska definicja podkreśla jasność i chłodny ton koloru gołębiego, angielska zaś nie wspomina o poziomie jasności, a tonację wskazuje bardziej ciepłą. Przypomnę: fiolet = niebieski + żółty, róż = czerwony + biały. Żółty i czerwony to barwy ciepłe, fiolet i róż są zatem cieplejsze niż czysty niebieski.

Sięgnijmy jeszcze do słynnej skali kolorów Pantone, czyli opracowanego przez tą amerykańską firmę wzornika barw. Pod nazwą „dove” odnajdujemy średni odcień szarości z wyraźną nutą fioletu. Pantone wyróżnia też drugi odcień „turtledove” (dosłownie „turkawka”, czyli gatunek gołębia), który jest jaśniejszy i jeszcze cieplejszy. Uznajmy zatem, że kolor gołębi to jasny do średniego odcień szarego z nutą niebieską lub fioletową. Ostatecznie otrzymujemy więc cztery wariacje – ciepły jasnoszary, chłodny jasnoszary, ciepły średni szary, chłodny średni szary.

kolor-golebi-odcienie-pantone

Dla kogo? Do czego?

[sociallocker id=”6140″]

Bardzo ważne jest dobranie pasującego do naszego typu urody odcienia szarego. Niewłaściwie dobrany może bowiem dać efekt zmęczenia. Cieplejsze odcienie, czyli te z domieszką fioletu pasować będą ciepłym typom urody  – wiośnie i jesieni. Analogicznie, odcienie gołębiego z domieszką niebieskości pięknie będą się komponować z urodą typów chłodnych – lata i zimy. Jaśniejsze odcienie lepiej będą wyglądać na wiośnie i lecie (typach mających mniejszy kontrast między włosami i skórą), a średnie, jako głębsze, lepiej wpiszą się w wyrazistość jesieni i zimy (typów z większą rozbieżnością między kolorem włosów i cery).

Kolor gołębi idealnie nadaje się do biura – jest skromny i konotuje profesjonalizm, ale także dosyć jasny, dzięki czemu nie powoduje efektu ponurości. Gołębi sprawdza się doskonale jako kolor swetrów i płaszczy. Jako wariacja szarości jest jesienny, ale przez swoją pastelowość nie przytłacza i  potęguje wrażenie miękkości materiałów. Akcesoria w kolorze gołębim prezentują się lekko i elegancko, przez co świetnie zastąpią czarne. Sama skusiłam się na torbę w jasnej i ciepłej odmianie gołębiego (na zdjęciu na stronie głównej).

Z jakimi kolorami go nosić? Gołębi połączony z bielą da efekt świeży i lekki. Można go zestawić z odcieniem ciemniejszej (ale nie za ciemnej) szarości, trzeba tylko pamiętać by tony się zgadzały (chłodne z chłodnym, ciepłe z ciepłym). Gołębia szarość pięknie skomponuje się z kolorem liliowym, a także z pastelowym różem. Moim faworytem jest gołębi total look. Uważałabym na łączenie z czernią, najlepiej ograniczyć ją do dodatków.

kolor gołębi

Kolor gołębi w modzie ślubnej

 

Gołębi jest kolorem spokojnym i delikatnym, a jego pastelowość daje wrażenie rozmarzenia, dlatego trudno się dziwić, że został przejęty przez modę ślubną. Idealnie nadaje się na kolor sukienek druhen. Spójrz na zdjęcia poniżej, z lewej – gołębi nie odwraca uwagi od panny młodej, wspaniale komponuje się z bielą jej sukni, a dodatkowo wprowadza bajkowy nastrój. Pięknie wygląda w połączeniu z lekkimi, zwiewnymi, a nawet półprzezroczystymi materiałami, jak szyfon czy tiul.

Gołębi jest też interesującym, bo nieoczywistym wyborem na kolor sukni ślubnej. Suknia o kroju princessy, czyli dopasowana góra i rozkloszowany, księżniczkowy dół, często z tiulu w kolorze gołębim to świetna, nietuzinkowa opcja, szczególnie dla blondynki (czy dwa zdjęcia z prawej strony poniżej tego nie potwierdzają?). Przyznam, że sama zastanawiam się, czy w przyszłości nie wybrać sukni ślubnej właśnie w rozmarzonym kolorze gołębim. Wtedy ślub byłby oryginalniejszy, a przez to jeszcze bardziej wyjątkowy.

kolor gołębi

 Podoba Ci się kolor gołębi?

bye the daltonist[/sociallocker]

Polub, bo warto :)