Długo nie chciałam się przed sobą przyznać, że jestem romantyczna i lubię filmy o miłości. Potrafią rozmarzyć, wzruszyć lub rozbawić. Albo wszystko naraz. Zrobiłam więc zestawienie swoich ulubionych dwudziestu produkcji. Podzieliłam je na cztery kategorie – klasyki, „melodramaty”, komedie romantyczne i kino polskie. Każdy znajdzie coś dla siebie (taka przynajmniej mam nadzieję!).

Filmy o miłości, które stały się klasykami

 

Chcesz, czy nie, te filmy o miłości musisz obejrzeć. No, może nieco przesadzam, ale te produkcje są tak znane, że głupio byłoby się przyznać, że się ich nie widziało. Wiele współczesnych filmów i seriali odnosi się do nich, więc dobrze chociaż kojarzyć ich tytuły i zarysy fabuł.

Kiedy Harry poznał Sally

filmy o miłości, kiedy harry poznał sally

W tym filmie nie ma miłości od pierwszego wejrzenia, a wręcz przeciwnie. Tytułowe postaci poznają się i nie przypadają sobie do gustu. Na przestrzeni lat los krzyżuje ich drogi wiele razy. Każde z nich trochę się zmienia i w końcu zostają przyjaciółmi. Uroczy film pokazujący ewolucję relacji i dojrzewanie do uczuć. Zobacz zwiastun.

Wirujący seks / Dirty Dancing

filmy o miłości, dirty dancing, wirujący seks

Siedemnastoletnia Baby spędza z rodziną wakacje w kurorcie. Tam poznaje przystojnego instruktora tańca Johnny’ego. Jego partnerka nie może wystąpić w zaplanowanym pokazie tańca. Baby postanawia pomóc i chce wystąpić w zastępstwie. Wielogodzinne ćwiczenia zbliżają ich do siebie. Ps. Boska muzyka! Zobacz zwiastun.

Uwierz w ducha

filmy o miłości, uwierz w ducha

Film o miłości silniejszej niż śmierć z gwiazdorską obsadą (Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg). Sam i Molly są szczęśliwą parą. Pewnego dnia Sam ginie postrzelony na ulicy. Jako duch dowiaduje się, że Molly grozi niebezpieczeństwo i postanawia zrobić wszystko, by jego ukochanej nic się nie stało. Obejrzyj zwiastun.

Pretty woman

filmy o miłości, pretty woman

Historia współczesnego Kopciuszka. Bogaty businessman Edward gubi się na ulicach Hollywood. Spotyka początkującą prostytutkę Vivien, która pomaga mu wrócić do hotelu. Spędzają razem noc. Następnego dnia Edward proponuje Vivien, by została z nim przez cały tydzień. Tydzień wystarczy, by połączyło ich coś więcej. Rzuć okiem na zwiastun.

Titanic

filmy o miłości, titanic

Titanic to połączenie filmu katastroficznego z romansem. Wiemy, jak skończył się dziewiczy rejs tego pięknego statku. Jednak miało tam również miejsce spotkanie pasażerki pierwszej klasy Rose i biednego rysownika Jacka. Przed zatonięciem pokazuje on dziewczynie, czym jest miłość. Film nakręcony z wielkim rozmachem i wzruszającym zakończeniem. Zwiastun.

 

Zobacz też:

Czarno-białe filmy idealne na wieczór

Niekomediowe filmy o miłości

 

Są dni, kiedy mam ochotę na romantyczny film, który nie jest komedią. No bo ile można oglądać komedii… W niniejszym zestawieniu mamy kolejno dwa melodramaty z elementami fantasy, „zwykły” melodramat, melodramat/thriller/science fiction oraz melodramat fantasy.

Miasto aniołów

filmy o miłości, miasto aniołów 1998

Seth jest aniołem, którego zadaniem jest zabieranie dusz zmarłych. Zostaje wysłany na salę operacyjną, gdzie umarł pacjent, którego operowała Maggie Rice. Seth zakochuje się w niej. Decyduje się skorzystać z daru wolnej woli i rezygnuje ze swojej anielskiej roli i przybiera postać ludzką, by poznać Maggie. Historia kończy się słodko-gorzko. Obejrzyj zwiastun.

Dom nad jeziorem

filmy o miłości, dom nad jeziorem 2006

Kate i Alex odkrywają, że mieszkają w tym samym domu nad jeziorem, ale… w różnym czasie. Mogą się ze sobą komunikować za pomocą magicznej skrzynki pocztowej przed domem. Piszą do siebie listy, aż w końcu się w sobie zakochują. Muszą tylko znaleźć sposób, połączyć linie czasowe, by być razem. Uwielbiam ten niezwykły film! Zobacz zwiastun.

Pamiętnik

filmy o miłości, pamiętnik

Starszy mężczyzna czyta chorej na Alzheimera kobiece pamiętnik opisujący historię miłości pochodzącej z bogatego domu Allie i ubogiego Noah. Młodzi napotykają wiele trudności na drodze do bycia razem, ale jednak im się udaje. Do oglądania przyda się dużo chusteczek – film gwarantuje wielkie wzruszenie. Rzuć okiem na zwiastun.

Władcy umysłów

filmy o miłości, władcy umysłów

David, kandydat do Senatu, spotyka piękną nieznajomą. Miesiąc później wpada na nią w autobusie. Poznaje jej imię – Elise –  i dostaje numer telefonu. Gdy dociera do biura widzi coś, czego nie powinien – Strażników Losu, istoty podobne do aniołów, w akcji. Odbierają mu numer Elise i każą nie szukać. Jednak zakochany David ich nie słucha. Zerknij na zwiastun.

Kształt wody

filmy o miłości, kształt wody

Lata 60. XX wieku. Elisa Esposito pracuje jako woźna w tajnym rządowym centrum badawczym. Kobieta potajemnie zaprzyjaźnia się z tajemniczym humanoidalnym stworzeniem. Gdy dowiaduje się, że chcą go uśmiercić postanawia pomóc mu uciec. I zakochuje się w nim. Nie bez powodu film ten dostał cztery Oscary – jest świetny! Zwiastun.

 

Zerknij też tu:

15 filmów motywacyjnych, które dają kopa do działania

Komediowe filmy o miłości

 

Czasem mamy ochotę na coś lekkiego, co pozwoli nam się odprężyć i zostawi uśmiech na twarzy. Komediowe filmy o miłości zawsze mają happy end, więc można oglądać bez obaw o końcowe losy bohaterów :) Włączam te produkcje również wtedy, gdy mam zły dzień.

Miłość na zamówienie

filmy o miłości, miłość na zamówienie

Tripp jest przystojnym mężczyzną po trzydziestce, który nadal mieszka z rodzicami. W podobnej sytuacji są jego dwaj przyjaciele. Rodzice Trippa chcieliby, aby syn wreszcie się od nich wyprowadził. W tym celu zatrudniają Paulę. Dziewczyna specjalizuje się w uwodzeniu i usamodzielnianiu facetów. Tylko czy jej system zadziała tym razem? ;) Zobacz zwiastun.

Pokojówka na Manhattanie

filmy o miłości,

Koleżanki namawiają Marisę, pokojówkę w ekskluzywnym hotelu, by przymierzyła luksusowe ubranie z jednego z apartamentów. Tak ubrana spędza romantyczny wieczór z bogatym biznesmenem Christopherem Marshallem, kandydatem na senatora. On bierze ją za kobietę z wyższych sfer. Para zakochuje się. Gdy wszystko wychodzi na jaw, sytuacja się komplikuje. Obejrzyj zwiastun.

Jak stracić chłopaka w 10 dni

filmy o miłości,

Andie pisze dla czasopisma Composure. Ma napisać artykuł „Jak stracić chłopaka w 10 dni”. By było autentycznie szefowa każe jej uwieść wybranego mężczyznę i przetestować na nim błędy, jakie popełniają kobiety. Andie wybiera Benjamina. Nie wie jednak, że on wybrał ją jako obiekt swojego zakładu – że rozkocha w sobie kobietę w 10 dni. Zobacz zwiastun.

To tylko seks

filmy o miłości,

Jamie i Dylan są młodymi spełniającymi się zawodowo ludźmi. Zaprzyjaźniają się. Po pewnym czasie stwierdzają, że mają za sobą zbyt wiele nieudanych związków, by się znowu angażować emocjonalnie, ale fajnie by było mieć z kim uprawiać seks. Decydują się więc na układ „to tylko seks”. Wszystko się komplikuje, gdy jednak zaczynają coś do siebie czuć. Obejrzyj zwiastun.

Bridget Jones 3

filmy o miłości,

Czterdziestoparoletnia Bridget znowu została singielką, ale przynajmniej wygrała z nadwagą. Kobieta daje się ponieść i w niedługim odstępie czasu spędza noc ze swoim byłym oraz z przystojnym nieznajomym. A później okazuje się, że jest w ciąży. Dużo śmiechu i piękny happy end – ten film trzeba obejrzeć! Rzuć okiem na zwiastun.

 

Też fajne:

Najlepsze komedie świąteczne

Polskie filmy o miłości

 

Choć polskiej kinematografii dosyć daleko do tej zagranicznej, to i u nas można znaleźć niezłe filmy o miłości. W większości są to komedie romantyczne, lekkie filmy z pozytywnym przesłaniem. Jest też jedna perełka – dramat, który spokojnie może walczyć o Oscary.

Zakochani

filmy o miłości,

Zosia ma niesamowity talent do rozkochiwania w sobie mężczyzn. Wykorzystuje go, by wyciągnąć od każdego jak najwięcej pieniędzy. Nie wie, że kolejny obrany cel – Mateusz – robi, to samo co ona – tylko kobietom. On zaś myśli, że uda mu się wykorzystać Zosię. W pewnym momencie gry naprawdę zaczynają się mieć ku sobie. Aż wszystko wychodzi na jaw… Zobacz fragmenty.

Nigdy w życiu

filmy o miłości,

Gdybym miała wskazać tylko jeden polski film do obejrzenia, to byłoby to Nigdy w życiu. Zdrada męża i rozwód okazują się dla głównej bohaterki najlepszą rzeczą, jaka ją mogła spotkać. Judyta odkrywa swoją kobiecość na nowo i zyskuje nowych adoratorów. Postanawia też spełnić marzenie o domku na wsi. Nie może jednak zabraknąć komplikacji. Obejrzyj zwiastun.

Tylko mnie kochaj

filmy o miłości,

Michał jest zamożnym architektem. Żyje w luźnym związku z Agatą, swoją biznesową partnerką. Pewnego dnia do drzwi Michała puka siedmiolatka, która mówi, że jest jego córką. Mężczyzna nie ma wyboru i musi się zaopiekować dziewczynką. Film bardzo mocno naciągany, nie mniej jednak uroczy dzięki małej aktorce. Zerknij na urywki.

Dlaczego nie!

filmy o miłości,

Małgosia ma trzy marzenia – skończyć studia, znaleźć pracę i „tego jedynego”. Dziewczyna kończy Akademię Sztuk Pięknych i stara się dostać pracę w agencji reklamowej. gdy zanosi tam swój projekt myli właściciela Jana z ochroniarzem, a za właściciela bierze szeregowego pracownika. Wszystko naciągane – ale zabawne i urocze. Zobacz zwiastun.

Zimna wojna

filmy o miłości,

Melodramat nakręcony w czerni i bieli. W tle wydarzenia zimnej wojny zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Paryżu, Berlinie i Jugosławii. Wszystko zaczyna się w szkole muzycznej. Czterdziestoletni nauczyciel i dwudziestoletnia uczennica zaczynają coś do siebie czuć. W dalszej części filmu widzimy ewolucję tej miłości na przestrzeni dwóch dekad. Obejrzyj zwiastun.

Buziaki,

Polub, bo warto :)