Filmy motywacyjne to prosta i przyjemna metoda na znalezienie inspiracji i wzmocnienie chęci do działania. Można je znaleźć zarówno na YouTube, jak i w TV.

Motywacja w życiu jest ważna. Bez niej leżelibyśmy i w końcu zgnili. Można się motywować na różne sposoby – powiesić na ścianie motywacyjne plakaty albo postery z inspirującymi hasłami, a na pulpicie ustawić pozytywną tapetę. Czasem to nie wystarcza. Gdy potrzebuję mocnego kopa do działania oglądam filmy motywacyjne. Jeśli mam mało czasu, to wchodzę na Youtube. Kiedy mam wolny wieczór, włączam dłuższy film fabularny. Wyróżniłam piętnaście filmów (pięć krótszych video na YT, pięć pełnometrażowych filmów fabularnych oraz pięć dokumentów), po obejrzeniu których mam natychmiastową ochotę do działania. Gwarantuję, że ty też będziesz mieć!

Najlepsze filmy motywacyjne na YouTube:

1. Ambition

Ambition ogląda się jak teaser hollywoodzkiej produkcji. A to… materiał promujący Europejską Agencję Kosmiczną! Wyreżyserował go Polak,  Tomek Bagiński. Tak, ten od nominowanej do Oscara Katedry. Islandzki krajobraz, efekty specjalne i Aiden Gillen z Gry o Tron stanowili połowę sukcesu produkcji. Drugą była idea ambicji i uporu.

2. Misty Copeland: I will what I want

„Masz niewłaściwe ciało do baletu i za dużo lat” – przeczytała w liście odmownym ze szkoły baletowej Misty Copeland. Nie powstrzymało jej to. Dziś jest pierwszą ciemnoskórą solistką American Ballet Theatre. Siłą woli osiągnęła to, o czym marzyła. Video z Misty to reklama, jakich powinno być więcej!

3. Do what you can’t

Casey Neistat to youtuber z ponad 7 milionami subskrypcji. Jak to osiągnął? Robiąc niemożliwe! No dobrze, ale jak dokonać niemożliwego? Casey mówi: uruchom kreatywność i wykorzystaj to, co masz. Na wszystko jest sposób! Dowody skuteczności takiego nastawienia pokazuje w video, które najlepiej opisuje słowo „epickie”.

4. Pełna moc możliwości

Czwarte miejsce to wykład z konferencji TEDxWSB. Przemawiający Jacek Walkiewicz jest psychologiem i trenerem. Jego przekaz jest prosty: nie czekaj, realizuj swoje pomysły i marzenia. Jednak sposób, w jaki przemawia jest wyjątkowo inspirujący. Więcej motywacji można zaczerpnąć z jego książki pod tym samym tytułem.

5. Krok pierwszy

Krzysztof Gonciarz zwraca uwagę na coś super ważnego – wielu ludzi nie ma żadnego talentu, a mimo tego są w czymś dobrzy i odnoszą sukces. W czym tkwi ich tajemnica? Jakie kroki podjęli? Otóż, wszyscy zrobili tylko jeden, ale najważniejszy krok pierwszy – „rób to”. I robili, robili, robili aż wreszcie  byli w tym dobrzy.

 

Zobacz też:

Najlepsze filmy motywacyjne pełnometrażowe:

1. Grawitacja

filmy motywacyjne, film motywacyjny

Po zniszczeniu stacji kosmicznej Ryan Stone (Sandra Bullock) zostaje sama w prawie pustej przestrzeni z ograniczoną ilością tlenu. Początkowo oszołomiona, później zaczyna walczyć o przetrwanie i powrót na ziemię.  Ps. Grawitację lepiej oglądać na dużym telewizorze niż laptopie. Ps 2. Jako bonus dostajemy kilka minut z uroczym Georgem Clooneyem.

2. Marsjanin

filmy motywacyjne, film motywacyjny

Ekspedycja na Marsie. Przez burzę piaskową załoga musi w pośpiechu uciekać. W drodze do statku w Marka Watneya (świetny Matt Damon) uderza kamień. Uznawszy go za zmarłego odlatują. On jednak żyje. Zostaje sam, bez łączności, z zapasami na 30 dni. Jako mechanik i botanik używa swojej wiedzy i pomysłowości by przeżyć dłużej. Pomaga mu też humor.

3. Dzika droga

filmy motywacyjne, film motywacyjny

Poruszająca adaptacja wspomnień Cheryl Strayed. Kobieta po śmierci ukochanej matki popada w depresję, która prowadzi ją do uzależnienia od heroiny i seksu. Kończy się to rozwodem i aborcją. Pomimo braku doświadczenia Cheryl postanawia w celu uzdrowienia przejść ponad tysiąc mil szlaku Pacific Crest National. Za rolę Cheryl Reese Witherspoon była nowinowana do Oscara.

4. Erin Brockovich

filmy motywacyjne, film motywacyjny

Bezrobotna matka trójki dzieci Erin Brockovich (Julia Roberts) ulega wypadkowi. Przegrywa sądową walkę o odszkodowanie, ale wymusza na swoim adwokacie, by ją zatrudnił. Jej praca przerasta oczekiwania wszystkich. Erin odkrywa, że wielki koncern zatruwa środowisko powodując raka u mieszkańców i postanawia go pozwać.

5. Teoria wszystkiego

filmy motywacyjne, film motywacyjny

Film jest adaptacją wspomnień żony Stephena Hawkinga, jednego z największych współczesnych naukowców. Pokazuje związek z Jane Wilde i historię naukowego rozwoju od doktoranta po światowej sławy astrofizyka mimo szybko postępującej w tym czasie choroby, która uniemożliwiła Stephenowi (genialny Eddie Redmayne) poruszanie, a nawet mówienie.

Najlepsze dokumentalne filmy motywacyjne:

1. Człowiek na linie

Francuski linoskoczek Philippe Petita miał marzenie i odwagę, by je zrealizować. Chciał przejść po linie między wieżami World Trade Center i dzięki uporowi dokonał tego w 1974 roku. Trzymający w napięciu dokument, w którym występują uczestnicy i świadkowie tego wydarzenia, otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego 2008.

2. Sztuka latania

Sztuka latania to film o tym, że nie ma czegoś takiego jak „niemożliwe”. Grupa snowboardzistów robi rzeczy naprawdę ekstremalne – skaczą z helikoptera na niezdobyte szczyty, wykonują szalone akrobacje, uciekają przed lawinami. Dokument ten to nie tylko spora dawka mocnych wrażeń i zapierające dech ujęcia gór, ale też dowód na to, że przekraczanie granic zaczyna się w głowie.

3. Jiro śni o sushi

85-letni Jiro Ono jest największym mistrzem sushi i właścicielem najmniejszej restauracji świata, która dostała aż trzy gwiazdki w prestiżowym rankingu Michelina.  Serwowane tu sushi jest tak wysokiej jakości, że klienci są gotowi zapłacić za nie ogromne sumy i czekać wiele tygodni na rezerwację stolika. Dokument pokazuje ogromną pracę i poświęcenie Jiro oraz to, że nie spoczywa na laurach i wciąż uczy się i dąży do doskonałości.

4. Szalona miłość – Yves Saint Laurent

Francuski projektant Yves Saint Laurent konsekwentnie łamał wszystkie obowiązujące w jego czasach zasady i przesuwał granice zarówno modowe, jak i obyczajowe. W czasach, gdy nie było jeszcze równości rasowej, jako pierwszy zaprosił na wybieg czarnoskóre i azjatyckie modelki. Stworzył wyjątkowe kolekcje ubrań oraz światowej sławy dom mody – a wszystkiego tego dokonał walcząc z depresją.

5. Bracia Kliczko

Film opowiada historię najsłynniejszych braci w świecie sportu – mistrzów świata w boksie zawodowym Witalija i Władimira Kliczków. Dokument pokazuje ich sukcesy, porażki oraz ciężką drogę na sam szczyt. Dzięki nieemitowanym wcześniej  materiałom i wywiadom z braćmi, ich rodziną, współpracownikami możemy zobaczyć, jak biedni ukraińscy chłopcy dzięki uporowi i ciężkiej pracy stali się wieloletnimi mistrzami świata i milionerami z doktoratami.

A Ty poleciłabyś jakieś filmy motywacyjne?

najlepsze filmy motywacyjne wg thedaltonist

Polub, bo warto :)