Dobry spray termoochronny, czyli mający odpowiedni skład i działanie, nie łatwo znaleźć, nawet w sklepach fryzjerskich. Mnie jednak udało się trafić na igłę w stogu siana!

Prawda jest taka, że żaden produkt nie ochroni nam włosów przed ciepłem w 100%. Nie znaczy to jednak, że nie warto używać produktów termoochronnych. Warto, a nawet trzeba, bo one minimalizują zniszczenia w strukturze włosa powodowane wysokimi temperaturami. Powinnaś używać ochronnych kosmetyków niezależnie od tego, czy używasz tylko suszarki, czy także prostownicy lub lokówki. Ja wybieram zawsze spray, bo w przeciwieństwie do mleczka, nie obciąża włosów. Drogerie oraz sklepy fryzjerskie oferują wiele kosmetyków termoochronnych. Jednak fakt, że producent napisze na opakowaniu „termoochronny” nie oznacza, że dany produkt faktycznie zadziała. Często jest tak, że przez niewłaściwy skład zrobimy naszym włosom więcej krzywdy niż pożytku. Przeczytaj niżej, jakie cechy powinien mieć naprawdę dobry spray termoochronny.

 

Dobry spray termoochronny – cechy

 

W składzie nie powinno być alkoholu. Mam tu na myśli tak zwane „złe” alkohole, jak alcohol denat., czy isopropyl alcohol. Substancje te mogą wysuszyć włosy i wywołać alergię. Niestety zdarza się, że znajdują się one na drugim miejscu w składzie (!), czyli stanowią bazę rzekomego kosmetyku ochronnego. Niestety taki produkt z pewnością włosów nam nie ochroni. Najlepiej, aby alkoholi w ogóle nie było w składzie, a jeśli są, to niech znajdują się pod jego koniec.

W składzie powinny być silikony, ale nie „ciężkie” silikony. Tylko silikony ochronią włos przed wysoką temperaturą. To dlatego, że tworzą one wokół włosa warstwę okluzyjną, która działa jak tarcza. Dobry spray termoochronny zawiera tylko „lekkie silikony”, czyli takie które odparowują, zmywają się wodą lub szamponem bez sls (bez silnych detergentów). „Ciężkie” silikony mogą nabudowywać się i blokować dostęp składnikom odżywczym w maskach i odżywkach.

Im krótszy skład, tym lepiej. Jeśli skład produktu ciągnie się przez pół opakowania, to z pewnością nie jest to dobry spray termoochronny. Zbyt wiele substancji może obciążać włosy, a nawet wywoływać efekt odwrotny do termoochrony.

Inebrya Style-In Thermo Spray

 

Inebrya to włoska marka profesjonalna. Przyznaję jednak, że Style-In Thermo Spray kupiłam ze względu na opakowanie. Kupowałam online i nie miałam wglądu w skład, jednak kiedy do mnie przyszedł bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Właśnie taki skład powinien mieć dobry spray termoochronny!

Skład: Butane, Isobutane, Propane, Cyclopentasiloxane, Disiloxane, Dimethiconol, Parfum, Linalool, Methylpropional, Citronellol, Geraniol, Coumarin.

Trzy pierwsze składniki to gazy nośne. One służą do „wyrzucania” zawartości pojemnika. Trzy kolejne składniki to silikony, które tworzą na powierzchni włosa film. Chroni on przed naruszeniem włosa przez wysoką temperaturę i zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody.

Cyclopentasiloxane to „suchy” emolient, więc warstwa, którą tworzy nie jest lepka i tłusta. Nie obciąża nawet cienkich i delikatnych włosów. Ma działanie antystatyczne, zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Disiloxane zmiękcza i nadaje połysk. Disiloxane i cyclopentasiloxane to silikony lotne. Oznacza to, że odparowują z włosów. Może to trwać od kilku minut do kilku godzin, ewentualne pozostałości można zmyć nawet odżywką.

Dimethiconol nadaje połysk i ma działanie regenerujące. Wykazuje wysoką stabilność nawet przy dużych zmianach temperatur, więc bardzo skutecznie chroni włosy nie tylko przed suszarką, ale też przed mrozem. Choć jest nierozpuszczalny w wodzie, łatwo zmywa się delikatnymi szamponami (np. Babydream).

Pozostałe substancje w składzie odpowiadają za zapach.

Zalety

– chroni włosy przed temperaturą

– nie obciąża

– zapobiega elektryzowaniu

– ładnie się rozpryskuje

– wygodny w obsłudze

– estetyczne opakowanie

– skład marzenie

Wady

– dostępny tylko w sklepach fryzjerskich i online

– cena waha się od 39 do 54 złotych

– opakowanie zajmuje sporo miejsca

Produkt Inebrya ma świetny skład i faktycznie działa. Widzę różnicę na moich włosach. To naprawdę dobry spray termoochronny. Ba, to najlepszy spray termoochronny, jakiego do tej pory używałam (a używałam wielu, w tym dwa razy droższych). Polecam! Spray kupisz TU.

A Ty stosujesz termoochronę?

DOBRY SPRAY TERMOOCHRONN

Polub, bo warto :)