Czarno-białe filmy, szczególnie komedie romantyczne, mają niepodrabialny urok. Warto je obejrzeć w deszczowy, jesienny dzień, by poprawić humor i na chwilę zapomnieć o problemach. Wybrałam cztery obrazy, które z pewnością uprzyjemnią ponury wieczór.

 

czarno-białe filmy

 

Filadelfijska opowieść (1940)

 

Najstarszy film w zestawieniu jest jednocześnie pierwszą większą produkcją pięknej Katharine Hepburn (ah, te kości policzkowe!). Filadelfijska opowieść (zwiastun KLIK) zaczyna się sceną gniewnego rozstania Tracy (Katharine Hepburn) i Dextera (Cary Grant). Reszta akcji rozgrywa się dwa lata później. Tracy przygotowuje się do ślubu z Lordem Kittredgem. Dexter wraz z redaktorem czasopisma „Spy” wymyślają, że przemycą  fotografkę Liz  i dziennikarza Mike’a na ślub jako przyjaciół rodziny. Tracy orientuje się, ale zgadza się by zostali, ponieważ Dexter zdradza jej, że redakcja ma materiały kompromitujące jej ojca. Nawiązuje się miłosny czworokąt. Ostatecznie Tracy musi wybrać między narzeczonym, ex-mężem i dziennikarzem. Film zyskał sześć nominacji do Oscara, a otrzymał dwie statuetki.

 

czarno-białe filmy

 

Sabrina (1954)

 

Wszyscy znamy takie czarno-białe filmy, jak Rzymskie wakacje, czy Śniadanie u Tiffany’ego. A to Sabrina (zwiastun KLIK), choć nie tak popularna, przyniosła Audrey Hepburn Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Sabrina jest córką szofera rodziny Larabee. Od dziecka kocha się w młodszym synu pracodawcy ojca, Davidzie. Ojciec wysyła ją do Paryża do szkoły kulinarnej. Sabrina wraca stylowa i pewniejsza siebie, czym wreszcie zwraca uwagę Davida. Jest on zaręczony, więc w całą sytuację angażuje się jego starszy brat, Linus. I tak powstaje miłosny trójkąt. Film pełen humoru, również dzięki aktorom drugo- i trzecioplanowym. Oprócz strojów Hepburn zachwyca muzyka. Kurcze, mogłabym mieć taką na swoim weselu!

 

czarno-białe filmy

 

Pół żartem, pół serio (1959)

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć filmu z Marilyn Monroe. Pół żartem, pół serio (zwiastun KLIK) wyreżyserował Billy Wilder, który wcześniej pracował nad wspomnianą wyżej Sabriną. Akcja ma miejsce w Chicago pod koniec lat dwudziestych, w czasie prohibicji. Dwóch bezrobotnych muzyków Joe i Jerry ucieka przed mafią. Postanawiają przyłączyć się do… damskiego zespołu jazzowego. Aby było to możliwe przebierają się za kobiety oraz przybierają imiona Josephine i Daphne. Po dołączeniu do grupy zaprzyjaźniają się z wokalistką Sugar Kane Kowalczyk. Film został uznany za jeden z najzabawniejszych w historii kina. Ciekawe jest to, że nakręcono go w czerni i bieli, mimo że kolorowy film zyskiwał coraz większą popularność.

 

 

czarno-białe filmy

 

Artysta (2011)

 

Trudno uwierzyć, że czarno-biały i w dodatku niemy film Artysta (zwiastun KLIK) nakręcony był w 2011 roku. Czarno-białe Sin City z 2005 było fajne, ale Artysta to magia! A, muzyka, OH! Humor przemieszany jest tu z dramatem. George’owi Valentin, gwieździe kina niemego,  trudno odnaleźć się w nowym świecie udźwiękowionych filmów. Tymczasem, dzięki takim produkcjom rośnie popularność młodej aktorki Peppy Miller, która jest zakochana w George’u i robi wszystko, by przełamać jego uprzedzenia. Film miał swą premierę w 2011 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie Jean Dujardin odebrał nagrodę dla najlepszego aktora. W następnym roku kalendarzowym Artysta otrzymał 5 Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla aktora pierwszoplanowego.

 

Zobacz też:

 

Lubisz oglądać czarno-białe filmy?

 

do-zobaczenia-thedaltonist

Polub, bo warto :)